joi, 26 martie 2009

There are 2 "i"'s in Idiot - despre prostia omeneasca

Eram azi cu masina undeva pe langa Marriot si asteptam pe cineva.
La un moment dat, langa mine parcheaza un camion care era incarcat cu butelii de oxygen. Am facut nsite poze cu telefonul dar tehnologia din ziua de azi aparent ma depaseste si nu le pot salva pe PC asa ca voi folosi niste poze asemanatoare (long live google)
Si da intr-o lume frumoasa buteliile ar fi trebuit sa arate ceva de genul:


Dar de fapt, aratau ceva mai mult in genul:


Si nu stiu daca stiti, dar daca ar fi explodat vreo butelie, ar fi explodat toate si ar fi facut un crater de toata frumusetea pe o raza destul de mare.
Dar, gandim pozitiv, totul e ok, ele au fost verificate si lumea e in siguranta.

In schimb ceea ce mi-a atras in mod special atentia era modul in care domnul sofer/livrator a transportat cateva tuburi din camion si pina la un cabinet stomatologic.

Ati crede ca le-a dat jos cu vreo macara, sau ajutat de niste colegi, sau cu niste scripeti...dar ati gresi.
Nu domne, el barbat puternic fiind, a inclinat un tub peste margine balansandu-l incet ca sa nu il scape de la o inaltime prea mare si l-a dat jos de unu singur din camion(a se nota ca aceste tuburi sunt destul de grele). Si dupa de jos de langa camion si pina la intrarea in cabinet l-a rostogolit incet incet pe jos.
Acuma, nu sunt eu cel mai mare expert in rezistenta acelor tuburi sau in pericolul pe care il pun sau a modalitatii de livrare. Dar totusi daca ai niste tuburi care pot exploda destul de usor, foloseste naibii un carut sau ceva.

Nu stiu daca e interesant postul, dar e interesant cat de prosti pot fi unii oameni

marți, 24 martie 2009

sâmbătă, 14 martie 2009

There is no "i" in Team work

Eram acum cateva zile pe o strada undeva intre Obor si Universitate si am vazut niste oameni care munceau in echipa ca sa ne faca noua orasul mai frumos, sau sa puna o teava, nu sunt sigur.
Oricum mi s-a parut foarte dragut si am zis sa impart cu lumea.






Si avem si un filmulet mic:

joi, 5 martie 2009

In sfarsit ajungem si la Timisoara.

In acest weekend o sa tinem atelierul de lucru la Timisoara unde am mai invitat cateva organizatii din Hunedoara, Sibiu, Craiova, Brasov si Baia Mare.

Aici, avem ca si obiective formarea echipei regionale de evaluatori, supunerea la dezbatere a profilului, clarificarea metodologiei si promovarea conceptului ce sta la baza proiectului.

Asadar, daca vreti sa ne vedeti sau sa ne povestiti despre un prof' "tare", in acest weekend (6-8 Martie), vom ajunge la Timisoara.

Pe curand!


Si plecam cu magadalena asa ca in caz ca nu auziti nimik de la noi sunati si voi la 112.



marți, 17 februarie 2009

Gala Profesorului Bologna

Ai în minte imaginea unui profesor care te-a motivat şi inspirat?...


Atunci înscrie-l pe site-ul
(între 15februarie-15martie)
www.ProfiTari.ro
şi astfel va putea participa alături de alţi profesori apreciaţi de studenţi, la Gala Profesorului Bologna.


Contextul în care se desfăşoară proiectul este mediul educaţional, iar un profesor valoros poate face diferenţa. Noi vrem să-i identificăm pe toţi şi să-i aducem laolaltă.
Proiectul a fost construit pe baza conceptului de “Învãţãmânt centrat pe student” un traseu de învãţare (obiective – activităţi - rezultate) care este gândit şi realizat în primul rând ţinând cont de ceea ce reprezintã el pentru cel care învaţã. Concret, cautăm acele cadre didactice care în activitatea lor de profesori fac tot posibilul pentru a face materia cât mai clară pentru studenţi, încearcă în mod constant adaptarea şi îmbunătăţirea acesteia.
Scopul principal al proiectului este îmbunãtãţirea sistemului educaţional universitar din România prin identificarea, motivarea şi promovarea adevaratelor valori, acei profesori care şi-au asumat în mod real responsabilitatea formãrii noastre, a studenţilor.
Odatã confirmatã apartenenţa la viziunea noastrã de “Profesor Bologna” (conform profilului disponibil pe www.ProfiTari.ro), aceste cadre didactice devin membrii ai comunitãţii Profesorilor Bologna, prin intermediul cãreia pot comunica, pot oferi sprijin, au posibilitatea de a face schimb de bune practici, experienţe, metode pedagogice şi împreunã pot da un plus de valoare educaţiei.




joi, 12 februarie 2009

Alergie

Am fost de curand sa imi fac niste analize si am aflat ca motivul pentru care nu m-am simtit bine in ultima perioada este ca am o alergie severa. E destul de nasol dar cu grija si atentie pot sa o tin sub control asa ca este ok.
Am si cautat pe google si am gasit un scurt documentar despre acest tip de alergie.






PS: doar ce am varsat acu o ora cola peste laptop, l-am lasat sa se scurga pina acuma, dar parca miroase putin a ars. E de bine sau de rau?

vineri, 6 februarie 2009

ANOSR

ANOSR