vineri, 6 februarie 2009

marți, 3 februarie 2009

luni, 2 februarie 2009

98%

Eu cred ca sunt undeva pe la 63%, dar continui sa ma imbunatasesc :D






Every day there's a change, you bring out the best in me
.

duminică, 1 februarie 2009

Leapsa

Azi am primit o provocare de la Cris care a primit-o de la Tudor care a primit-o la rândul lui de la Ioana şi sună în felul următor: intra in al 4-lea folder din folderul cu poze, alege a patra poza, posteaz-o pe blog si descrie-o...
Folderul 4 se numeste Bucuresti Anul 3, probabil v-ati fi asteptat sa fie Bucuresti anul 4, dar primul folder se numeste ANOSR.... Si in folderul Bucuresti anul 3, al 4-lea subfolder se numeste Ziua lu' Blonda si Elenush si a 4-a poza este, si tre sa recunosc ca am rasuflat usurat:







Poza este facuta in anul 3 de facultate dooh, adica in 2006 la mine in camera de sfantul Constantin si Elena. Chiar mi-a adus aminte de anul 3 cand am facut foarte multe chefuri la noi in camera si ne distram de fiecare data.
Fata este Elenush si este colega de camera a Blondei (pe care o cheama Andreea Elena), si care acuma este colega cu mine la master. A fost o petrecere foarte marfa din cate tin minte.

Si bineinteles ca nu putea Cris sa dea leapsa mai departe doar la o persoana sau doua trebuia ea sa isi puna toate cunostintele acolo. Newsflash cris: ne invartim in aceleasi cercuri daca tu pui pe toti eu cui ii mai dau leapsa?

Dar mai sunt 2 oameni foarte tari pe care i-a omis si carora le voi da leapsa:

Mihai Calin si Mihai Iancu.

Am incercat si ca Melinda sa numar in ordine inversa dar nu era nimik interesant. Ca sa merg si mai departe am cautat si in telefonul mobil a 4-a poza asa ca voila:

In caz ca nu v-ati prins ce este: e unu din subiectele pentru examenul care l-am avut ieri la tribologie: Efectul de expulzare a filmului. Este doar prima pagina dar daca vi se pare interesant dati-mi un buzz si va dau si restu :).

SI pentru Silviu ca el e smecher si scrie in engleza: jocul de leapsa se traduce "Tag you're it" sau pur si simplu "Tag". Sper sa iti fi fost de folos

sâmbătă, 24 ianuarie 2009

Un sfert de Secol

Acuma un sfert de secol doar ce apareau pe piata


Cubul Rubiks

Si



Macintosh, devizia de computere de la Apple.

Si s-a mai intamplat ceva...dar voi reveni cu mai multe informatii in episodul urmator





vineri, 16 ianuarie 2009

Siguranta si incredere

Ma intorceam in seara asta de la Pub21 si in fata la P7 venise politia si cu 2 masini de tractat sa "curete" ei drumurile, si ce-i drept ridicau o masina care era parcata in statia de autobuz.
Acuma...pentru cei ce nu cunosc f bine regia...desi nu cred, peste drum de camine, chiar pe langa dambovita este un trotuar cam de 2 metri latime dar care nu a fost circulat niciodata in viata lui de catre pietoni. In schimb, dn cauza de lipsei de locuri acolo parcheaza multa lume masinile, pe acel trotuar care in mod normal nu e folosit la nimik. Ideea e ca de curand au pus semne de parcarea interzisa acolo.
Acuma, eu fiind pe jos si avand chef de discutie cu organul legii ma duc la un jandarm/gabor/ceva care era langa masina de tractat si il intreb:

EU: -Buna ziua am si eu o intrebare, peste drum unde este trotuarul, e permisa parcarea sau ridicati si de acolo masinile?
El: - Nu stiu eu, vezi ca e mai incolo sefu care filmeaza din masina, du-te de vorbeste cu el ca el stie mai bine.

La 10 metri distanta era intr-un Logan rosu un Domn Politist care statea la caldurica (incepuse deja sa ninga afara). Chiar atuncea cobora din masina, asa ca ma duc frumos la domnia sa si il intreb:

EU: -Buna ziua am si eu o intrebare, peste drum unde este trotuarul, e permisa parcarea sau ridicati si de acolo masinile?
Organul Legii: - Pai cum sa nu, am ridicat chiar acuma cateva zile niste masini de acolo, nu vezi ca e semn de interzis.
Eu: - Pai da, dar lumea parcheaza pe trotuar acolo, nu incurca deloc circulatia.
Organul Legii: - Pai baiete, in legislatie scrie ca trebuie sa lasi un metru jumate daca parchezi pe trotuar ca sa poata trece pietonii pe acolo.
Eu: -Dar nu trece nimeni pe acolo, desi este trotuar nu este folosit, stau de 5 ani aicea si stiu ca nimeni nu merge pe acolo
Organul Legii: -Mai din punct de vedere legal, nu ai voie sa parchezi acolo.
Eu: -Punct de vedere legal sa zicem, dar dumneavoastra vi se pare moral sa ridicati masinile acelea si ca lumea sa plateasca 6-7 milioane pentru ca nu sunt destule locuri in regie.
Organul Legii: -Mai baiete, tu vrei sa vorbesti cu mine despre chestii morale?
Eu: - Aparent nu, ca nu am cu cine...

Si am plecat...ideea e ca din nou mi s-a dovedit cat de cretini pot fi unii oameni si cat de usor e sa te amuzi putin pe seama organului. Presupun ca el nu prea sa prins de ceea ce am zis eu deoarece nu sunt in arest si nici batut nu am fost ;).

luni, 12 ianuarie 2009

Placerea de a conduce

De mult timp, mie nu mai imi place sa conduc.
Bucurestiul este atit de aglomerat incat iti e mult mai usor sa mergi cu metroul. Iti taie orice pofta de a merge cu masina in timpul zilei. Iar ceilalti soferi smecheri te pot scoate din minti. De asemenea de la drumurile care le-am facut pe autostrada soarelui, mi s-a cam scarbit de a conduce si la drumuri lungi...ma plictiseste. Si cam de fiecare data cand mergeam cu masina undeva, mai intai incercam sa merg cu masina altcuiva, si daca nu era alta masina o luam pe a mea dar de multe ori lasam pe altii sa conduca(bine trebuia sa am incrdere in ei).
In schimb in seara asta ma plictiseam...nu aveam ce face, si l-am sunat pe Wissam sa iesim in oras sa mancam ceva. Si am luat masina. Dar era putin trecut de 21 si orasul era super liber, ceva ciudat pentru Bucuresti. A fost foarte tare, am ascultat niste muzica buna, m-am plimbat prin oras, m-am intalnit cu un prieten bun, am mancat o pizza ok, a fost chiar placut.
Si l-a intoarcere am ocolit putin ca ma mai plimb cateva minute in plus. E foarte tare aceasta legatura intre om si masina daca nu te streseaza cateva mii de masini din trafic. Esti tu masina, Bucurestiul si muzica buna...e ceva deosebit.
Ma bucur ca m-am plimbat, mi-am limpezit mintea si m-am simtit bine, m-am relaxat. Si m-am gandit...cred ca pe la 2 dim o sa mai ies putin ca oricum nu pot sa dorm.

PS: am luat primul examen de la master cu nota 10 :D. Sunt un erou.

Later post: la 2 dimineata e foarte marfa sa te plimbi cu masina in Bucuresti, tot orasul este linistit, si desi nu este bine pentru mediul inconjurator e foarte bine pentru mine :)

ANOSR

ANOSR