joi, 25 decembrie 2008

E vorba de perspectiva

Acum cateva zile vorbeam cu administratora caminului care imi spunea ca se bucura ca aparent Androneasca ar fi urmatorul Ministru al Educatiei. Eu foarte contrariat ii zic: cum e posibil asa ceva, ca Abramburica este o nenorocita...ca timp de 4 ani va distruge orice s-a cladit in ultimii ani, ca va face sistemul de invatamant chiar mai prost decat este acuma..
La care dumneai imi spune cu un zambet pe buze in timp ce sufla fumul de tigara: "Dar daca ea devine Ministru atuncea isi ia tot staff-ul cu ea si eu am scapat de o durere, devine durerea altcuiva." Mi s-a parut foarte tare ca si gandire simpla si de baza.....
Deci e vorba de perspectiva :)

luni, 10 noiembrie 2008

Mesaj Puternic

Pentru ca tot am vorbit despre Obama, am decis sa postez si primul sau mesaj in calitate de "president elect". E un mesaj simplu, clar concis, de impact, si face referire atit la criza financiara mondiala, cat si la cele 2 razboaie in care este angajata America in acest momoent. Pe mine unu m-a cucerit acest mesaj.







joi, 6 noiembrie 2008

Never a Black President

Avand in vedere ca am invatat acuma sa pun filmulete pe blog :D, si linkuri ;), am zis sa ma utilizez putin de acest nou skill.
Azi am vazut la cris, ca va pune filmulete de pe TED. Intr-adevar acolo sunt niste filmulete foarte tari de unde poti sa inveti niste lucruri foarte misto. (da stiu ca am scris tari si misto si nu e bine, dar imi place ce sa ii faci acuma...).
Mie in schimb imi mai plac si altfel de filmulete. Si pentru ca tot au fost alegeri si SUA are un presedinte de culoare, cu siguranta acest filmulet, care cred ca are 8 ani o sa va placa f mult, devine interesant in special pe la 3:50.



Pnetru mine Chris Rock, e the best comedian ever, dar e si un om foarte destept asa ca o sa va mai pun un film cu Chris Rock despre Barak Obama de data aceasta.

Despre alegeri la Americani

Cum toata lumea a pus filmulete cu Obama, ca vad ca toata lumea il iubeste, am zis eu sa pun un filmulet cu McCain, ca sa echilibram echipele.





Si da, da, stiu ca au trecut alegerile dar ma uitam azi pe youtube si filmuletul asta mi s-a parut f interesant.


PS: Cris doar ce m-a invatat cum sa inserez un filmulet si eu doar ce am invatat cum sa inserez un link....laser frate

joi, 30 octombrie 2008

Inginer in devenire

M-a intrebat o persoana de ce nu am trecut de la Inginer in devenire, la Inginer ca doar am terminat Politehnica.
Eu inca consider ca a fi Inginer ar trebui sa insemne ceva, ar trebui sa fie un titlu purtat cu onoare, si sa nu se dea asa de usor la toata lumea.
Si cum parerea mea e ca Polithenica e o facultate proasta in care nu inveti scoala, sau sa fii Inginer ci doar sa te descurci, consider ca numai pentru ca am absolvit facultatea nu inseamna ca sunt Inginer pe buna dreptate (desi exista o hartie care ma poate contrazice). In momentul in care voi considera eu ca e momentul, ca am facut destule lucruri, ca am produs, proiectat, modificat, ajustat destule chestii atuncea voi schimba.
Un fel de i'm not there yet but i'm goin' fast.

Poli

De mult o prietena mi-a zis sa scriu ceva cand termin facultatea. Nu stiu de ce dar nu am mai avut nici un chef in ultima vreme sa scriu ceva.
Dar, am terminat facultatea, mmmm..... mare realizare; asa ca trebuia sa scriu 2 randuri macar.
Am realizat ca licenta e o bataie de joc imensa. Ca nu prea conteaza ce ai scris acolo atita timp cat ai facut licenta cu un membru din comisie, ca notele nu se dau de profesori ci se negociaza intre ei, "tu dai elevului meu atita, eu iti dau si tie un punct plus", na pina la urma ce sa te astepti de la acesti oameni care ne-au dezamagit 5 ani de zile...acelasi lucru. Dar macar am terminat, sunt Inginer cu acte in regula...de fapt nu am ajuns sa iau inca diploma dar sunt actele pe undeva pe acolo.
Intre timp am si dat la un master CAD-CAE (Computer aided design, Computer aided engineering), ceea ce se dovedeste a fi o idee f proasta avand in vedere ca dupa o luna jumate de scoala am fost o singura ora pina acuma. Treaba e ca am dat de aceasi profi sictiriti, fara nici un chef de scoala, care vor doar sa isi mai ia niste bani in plus si predand la master. AS fi vrut sa dau la un master mai interesant dar nu am vrut sa dau singur, si cum aicea am dat mai multi colegi impreuna...na efectul de turma.
Asa ca sa concluzionez. Acuma consider ca Polithenica nu e facuta sa te faca Inginer, e facuta sa iti deschida ochii, sa te faca mai destept, mai adaptabil, mai descurcaret. Acuma ca pe parcursul anilor mai inveti si o materie sau doua, mai iei o bursa si mai pleci prin alte tari e cu totul altceva, e ca un fel de spaga, ca doar merge bine pe la noi ;)

joi, 24 iulie 2008

20 de ani de educatie

3 ani la gradinita, 8 ani de generala, 4 ani de liceu, 5 ani de facultate, 2500 km parcursi ca sa ajung la nenorocita de festivitate de sfarsit de facultate. Cum ar spune cei din Friends : "It's like the end of an era" si ar avea dreptate. 20 de ani am petrecut in sistemul de invatamant, 20 de ani. 20 de ani in care am invatat pe branci, am copiat, am ras, am tipat la profesori, profesorii au tipat la mine, mi-am facut noi prieteni, am invatat lucruri noi, am invatat lucruri de prisos, m-am prefacut ca sunt atent, am dormit la ore, am ascultat cu atentie maxima un profesor care stie ce spune, 20 de ani in care m-am dedicat invatamantului ca sa devin un om mai bun.
Si ce imi ofera ei la sfarsit? NIMIK.
Pentru cei care nu au terminat Poli inca, va voi explica:
Se termina facultatea, te astepti si tu sa ai o festivitate grozava ca doar ai vazut in filme, doar ai auzit de la prietenii tai de la ase ca au avut un party grozav, de la prietenii de la psihologie ca au fost toti strigati pe scena, inmanati cate o diploma in fata la prieteni, in fata la familia care ia sustinut in tot acest timp. Te astepti sa fie si al tine la fel sa fie grozav sa fie o chestie de care dupa multi ani sa iti aduci aminte si sa fii mandru.
DAR!
POLI!
Sala palatului=>mare
Ma trezesc de dimineata, imi pun roba mea minunata cu 3 numere prea mare, ma duc repede sa ma intalnesc cu colegii, si cand ajung acolo..3000 de studenti, s-ar putea sa exagerez dar era o masa imensa de studentii, toti studentii in an terminal din politehnica, ingramaditi ca vitele intr-un amfiteatru imens, si atuncea realizezi ca esti un student intr-o mare de studenti nemultumiti de calitatea politehnicii, dar ce sa faci te asezi frumos ca sa asculti marelel speach de final.
In schimb in loc sa vina acel profesor motivant plin de viata si care stie sa vorbeasca foarte frumos, vine androneasca care indruga o mie de kkturi, si dupa vin doi profi care aveau peste 60 de ani sa vorbeasca despre cum sa descoperit nu stiu ce paduche. Si a reusit sa vorbeasca destul de mult pina la un momentdat cand toti studentii au inceput sa aplaude numai ca sa plece si sa putem si noi sa plecam.
Ideea e ca am ramas cu un gust foarte amar, festivitatea de final a lasat foarte mult de dorit, petrecerea de final nu a existat, si realizez ca am trecut prin politehnica ca gasca...
Si dupa cum spuneam, a fost sfarsitul unei ere. Ar fi mers o petrecere organizata de mine (prietenii stiu de ce)...
Next time i guess :(

ANOSR

ANOSR