joi, 30 octombrie 2008

Inginer in devenire

M-a intrebat o persoana de ce nu am trecut de la Inginer in devenire, la Inginer ca doar am terminat Politehnica.
Eu inca consider ca a fi Inginer ar trebui sa insemne ceva, ar trebui sa fie un titlu purtat cu onoare, si sa nu se dea asa de usor la toata lumea.
Si cum parerea mea e ca Polithenica e o facultate proasta in care nu inveti scoala, sau sa fii Inginer ci doar sa te descurci, consider ca numai pentru ca am absolvit facultatea nu inseamna ca sunt Inginer pe buna dreptate (desi exista o hartie care ma poate contrazice). In momentul in care voi considera eu ca e momentul, ca am facut destule lucruri, ca am produs, proiectat, modificat, ajustat destule chestii atuncea voi schimba.
Un fel de i'm not there yet but i'm goin' fast.

Poli

De mult o prietena mi-a zis sa scriu ceva cand termin facultatea. Nu stiu de ce dar nu am mai avut nici un chef in ultima vreme sa scriu ceva.
Dar, am terminat facultatea, mmmm..... mare realizare; asa ca trebuia sa scriu 2 randuri macar.
Am realizat ca licenta e o bataie de joc imensa. Ca nu prea conteaza ce ai scris acolo atita timp cat ai facut licenta cu un membru din comisie, ca notele nu se dau de profesori ci se negociaza intre ei, "tu dai elevului meu atita, eu iti dau si tie un punct plus", na pina la urma ce sa te astepti de la acesti oameni care ne-au dezamagit 5 ani de zile...acelasi lucru. Dar macar am terminat, sunt Inginer cu acte in regula...de fapt nu am ajuns sa iau inca diploma dar sunt actele pe undeva pe acolo.
Intre timp am si dat la un master CAD-CAE (Computer aided design, Computer aided engineering), ceea ce se dovedeste a fi o idee f proasta avand in vedere ca dupa o luna jumate de scoala am fost o singura ora pina acuma. Treaba e ca am dat de aceasi profi sictiriti, fara nici un chef de scoala, care vor doar sa isi mai ia niste bani in plus si predand la master. AS fi vrut sa dau la un master mai interesant dar nu am vrut sa dau singur, si cum aicea am dat mai multi colegi impreuna...na efectul de turma.
Asa ca sa concluzionez. Acuma consider ca Polithenica nu e facuta sa te faca Inginer, e facuta sa iti deschida ochii, sa te faca mai destept, mai adaptabil, mai descurcaret. Acuma ca pe parcursul anilor mai inveti si o materie sau doua, mai iei o bursa si mai pleci prin alte tari e cu totul altceva, e ca un fel de spaga, ca doar merge bine pe la noi ;)

joi, 24 iulie 2008

20 de ani de educatie

3 ani la gradinita, 8 ani de generala, 4 ani de liceu, 5 ani de facultate, 2500 km parcursi ca sa ajung la nenorocita de festivitate de sfarsit de facultate. Cum ar spune cei din Friends : "It's like the end of an era" si ar avea dreptate. 20 de ani am petrecut in sistemul de invatamant, 20 de ani. 20 de ani in care am invatat pe branci, am copiat, am ras, am tipat la profesori, profesorii au tipat la mine, mi-am facut noi prieteni, am invatat lucruri noi, am invatat lucruri de prisos, m-am prefacut ca sunt atent, am dormit la ore, am ascultat cu atentie maxima un profesor care stie ce spune, 20 de ani in care m-am dedicat invatamantului ca sa devin un om mai bun.
Si ce imi ofera ei la sfarsit? NIMIK.
Pentru cei care nu au terminat Poli inca, va voi explica:
Se termina facultatea, te astepti si tu sa ai o festivitate grozava ca doar ai vazut in filme, doar ai auzit de la prietenii tai de la ase ca au avut un party grozav, de la prietenii de la psihologie ca au fost toti strigati pe scena, inmanati cate o diploma in fata la prieteni, in fata la familia care ia sustinut in tot acest timp. Te astepti sa fie si al tine la fel sa fie grozav sa fie o chestie de care dupa multi ani sa iti aduci aminte si sa fii mandru.
DAR!
POLI!
Sala palatului=>mare
Ma trezesc de dimineata, imi pun roba mea minunata cu 3 numere prea mare, ma duc repede sa ma intalnesc cu colegii, si cand ajung acolo..3000 de studenti, s-ar putea sa exagerez dar era o masa imensa de studentii, toti studentii in an terminal din politehnica, ingramaditi ca vitele intr-un amfiteatru imens, si atuncea realizezi ca esti un student intr-o mare de studenti nemultumiti de calitatea politehnicii, dar ce sa faci te asezi frumos ca sa asculti marelel speach de final.
In schimb in loc sa vina acel profesor motivant plin de viata si care stie sa vorbeasca foarte frumos, vine androneasca care indruga o mie de kkturi, si dupa vin doi profi care aveau peste 60 de ani sa vorbeasca despre cum sa descoperit nu stiu ce paduche. Si a reusit sa vorbeasca destul de mult pina la un momentdat cand toti studentii au inceput sa aplaude numai ca sa plece si sa putem si noi sa plecam.
Ideea e ca am ramas cu un gust foarte amar, festivitatea de final a lasat foarte mult de dorit, petrecerea de final nu a existat, si realizez ca am trecut prin politehnica ca gasca...
Si dupa cum spuneam, a fost sfarsitul unei ere. Ar fi mers o petrecere organizata de mine (prietenii stiu de ce)...
Next time i guess :(

vineri, 4 iulie 2008

French people suck, the return

Azi am primit prima mea amenda in Franta.
Am mers cu 56km/h intr-o zona unde era limitat la 50km/h. Da-o naibii de smecherie, pentru 6km/h trebuie sa platesc 90 de euro :)). Mai tare e ca atuncea cand iti tritim amenda, ei rotunjesc viteza, de fapt nu chiar rotunjesc cat te incadreaza intr-o categorie, si pe mine m-au pus la : 51 km/h intr-o zona cu 50km/h/ => 90 de euro.
Deci in concluzie, sunt putin nebuni la capi oamenii astia, dar na ce sa faci, c'est la vite, la vitesse de fapt.
E bine ca am salariu mare si imi permit sa platesc :))

vineri, 20 iunie 2008

Ce usor e sa pari ciudat cand faci lucruri normale intr-o tara ciudata

De cand am ajuns in Franta, am zis si eu sa incerc sa ma adaptez putin la stilul lor de viata, pentru a ma putea integra mai usor in echipa.
Unu dintre chestiile care ma termina mereu, e faptul ca ei mereu mananca antreu inainte de felul principal de mancare, adica cer o salata, o mananca si apoi dupa mananca felul principal.
Azi in schimb am fost la un fel de cantina, bine ca aicea cantinele arata f f bine, si te costa cam 10-15 euro sa mananci. E, si imi iau eu frumos o salata gen bulgareasca, niste pui cu cartofi la cuptor si un suc. Ma asez frumos la masa cu colegii, si desi ei mancau doar salata, mie mi-a venit sa mananc si salata si puiu in acelasi timp.
Deodata vreo 5 francezi toti se uitau fix la mine ca ce fac, ca de ce mananc deodata, ca nu e bine. E si le-am explicat eu f frumos ca pt mine ei sunt cei ciudati ca la mine asa se manaca si desi am tot mancat ca ei pina acuma, imi place mai mult sa mananc ca la mine in tara, si le explic ca sunt f multe tari care fac acelasi lucru.
Nu am nici o morala, nimik, mi se pare doar amuzant, si cum aveam 5 minute libere am zis sa si scriu acest lucru.
A+

Fericit

Pe 26 iunie, vin cateva zile acasa, de-abia astept :D.
Initial am vrut sa vin pentru ca vine fratele Divy din Danemarca, unde a stat 6 luni (long time no see), deci tre sa ne intalnim sa bem si noi ca Bajetii.
Dar acuma am aflat ca o sa prind si festivitatea mea de sfarsit de an. Super tare. Si desi eu inca nu o sa fiu Inginer cu acte in regula...tot vreau sa sarbatoresc sfarsitul unei din cele mai frumoase perioade din viata mea si ceea ce sper a fi inceputul unei perioade si mai frumoase.
Si na daca tot sunt acasa o sa ma si imbat cu toti prietenii mei, si dau o fuga si pina la mare, sa testez apa. :)
Asa ca ne vedem pe acasa :D

sâmbătă, 14 iunie 2008

Having you're cake and eating it too, de ce nu?

Daca nu stiti ce inseamna expresia, folositi naibii google, ca doar suntem in 2008 si veti afla.

Reintorcandu-ne la oile noastre...

Lumea spune ca in viata de cuplu e vorba despre compromis, tre sa lasi si tu de la tine, tre sa te schimbi putin etc. Eu zic ca ar trebui sa faci exact ceea ce iubesti si apoi sa gasesti acea persoana care e foarte fericita si mandra de tine atunci cand te vede pe tine facand acele lucruri.

Acuma ca v-am impresionat cu aceasta gandire profunda care nu prea ma caracterizeaza, o sa incep sa explic.


Ma gandeam ca aceasi gandire ar trebui aplicata si vietii de zi cu zi. Nu intelegeti icna ce vreau sa zic? Va voi explica
In ultima vreme cand vorbesc cu prietenii, si ma mai plang de anumite aspecte ale vietii mele (cum ar fi faptul ca ma simt cam singur pe aicea), desi alte sunt foarte bune (cum ar fi ceea ce fac sau cat castig) toti, absolut toti imi zic, "Lasa ca nu poti sa le ai pe toate" sau "Pai na mai lasi si tu de la tine", sau "Mai oricum e mai bine ca aicea".

Stiti ce? Eu unu m-am saturat de compromisuri, m-am saturat sa ma multumesc cu putin, m-am saturat sa las de la mine. Nu mai vreau sa mai las nimik, vreau sa le am pe toate. Nu vreau mai bine...vreau perfect.
Si de ce nu as vrea asa ceva? De ce sa ma multumesc cu juma de masura? Daca mereu v-om avea aceasta gandire atunci ne ingradim capacitatile, ne limitam pe noi ca persoane, ca ceea ce facem si ca ceea ce putem deveni. Si stiu ca pot obtine orice daca ma chinui destul de mult, pentru ca sunt capabil de foarte multe, si sunt bun la toate, sunt inginer doar :).

De acuma si pina la ultima suflare voi face totu in asa fel incat sa obtin tot ceea ce imi doresc, nu mai fac rabat de la nimik. Pentru ca atunci cand voi acea ultima suflare sa stau impacat ca am facut tot ce am putut pentru mine si pentru ceilalti.

Asta e o cugetare dupa cateva beri, care probabil o sa o sterg in curand. Peace out

ANOSR

ANOSR